JEZIORAK
JeziorakTo jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, z czego największa to Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Zachodni brzeg jeziora jest zalesiony (Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego) natomiast po wschodniej stronie przeważają łąki.

Iława leży na południowym krańcu Jezioraka. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu na trasie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód  zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych - Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie.

Jezioro Jeziorak jest bogate w różno-rodne gatunki ryb takie, jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć, karp. Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa, na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie. Jeziorak jest również tematem książki: "Nowe przygody Pana Samochodzika",  gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.

Jeziorak w liczbach:
najdłuższe jezioro w Polsce: 27,5 km
szóste co do wielkości w Polsce:
pow. 3.219,4 ha
najgłębsze miejsce: 12 m
średnia głębokość: 4,3 m
najszersze miejsce: 2 km
najwęższe miejsce: 300 m

Magiczne miejsca
Pojezierze Iławskie to kraina jeszcze nie zdobyta. Na swoich odkrywców ciągle oczekują tu niezwykle urokliwe, magiczne wręcz miejsca. Kryją się w zielonych lasach, pośród wzgórz, między srebrzystymi jeziorami i rzekami.

Wyspa Wielka Żuława
Wielka Żuława, o powierzchni 84 ha, jest największą wyspą śródlądową Europy. Słynie z tego, iż w czasach przedkrzyżackich stał na niej gród pruskiego władcy plemiennego.

Szymbark
Najbogatsza w zabytki wieś powiatu iławskiego, położona 10 km od Iławy nad jeziorem Szymbarskim. Znajdują się w niej otoczone starymi drzewami ruiny drugiego, po Malborku, największego zamku gotyckiego.

Jezioro Jasne
Ten wyjątkowy rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Obejmuje swoim zasięgiem jezioro Jasne i  Luba, okoliczne torfowiska oraz przylegające drzewostany. Najbardziej znane licznej rzeszy turystów jest unikatowe jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie jest najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie parku. Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści. Faktem historycznym jest używanie jego wody do produkcji piwa przez Niemców. W świadomości tutejszych mieszkańców krążą również niezwykłe opowieści o zatopionej tu bursztynowej komnacie oraz rzekomo cudownej i uzdrawiającej mocy wody.

Kanał Elbląski
Wśród wielu atrakcji pięknych i malowniczych terenów Pojezierza Iławskiego wyjątkowe miejsce zajmuje, unikalny w skali światowej, kanałowy szlak wodny. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy nasze Pojezierze Iławskie z Zalewem Wiślanym. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 147 kilometrów. Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał, funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 m. Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością tylko u nas statki „pływają” po trawie!
 

zapraszamy do zapoznania się z mapą atrakcji ( poniżej )

 

AKTYWNY WYPOCZYNEK
Pojezierze Iławskie to niezwykle atrakcyjne tereny dla najbardziej zapalonych miłośników pieszych, narciarskich i rowerowych wycieczek. Oferuje przede wszystkim kilkadziesiąt interesujących szlaków dla tych, którzy upodobali sobie te formy turystyki. Tysiące kilometrów najróżniejszych tras ułatwi dotarcie do wielu mało znanych i interesujących miejsc na terenie pojezierza i okolic o każdej porze roku.

JAZDA KONNA
Obecne tutaj liczne stadniny dają możliwość wypożyczenia koni, bryczki z końmi, odbycia nauki jazdy konnej oraz uczestniczenia w zajęciach hipoterapii, zimą natomiast w organizowanych tu licznie kuligach. Miłośnicy jazdy konnej odnajdą tu wiele niepowtarzalnych miejsc i interesujących tras do tego typu formy spędzania wolnego czasu.ŻEGLARSTWO I KAJAKARSTWO
Malowniczo położone jeziora i rzeki Pojezierza Iławskiego tworzą wraz z Kanałem Elbląskim szeroki system żeglugi śródlądowej, łączącej okoliczne akweny wodne. Kanał ten umożliwia dopłynięcie z Iławy i Ostródy aż do Bałtyku, co każdego roku wykorzystują wytrawni żeglarze i kajakarze, planując swoje wodne podboje. Popularność wyznaczonych tu tras kajakowych i żeglarskich miała duży wpływ na ulokowanie w okolicach licznych stanic wodnych, obozowisk i pól biwakowych.

WINDSURFING, KITESURFING, BOJERY I NURKOWANIE

Region Pojezierza Iławskiego sprzyja, by poczuć swobodę obcowania z naturą i urok głębi kilkunastu pobliskich jezior. Wody największego akwenu w regionie - Jezioraka, to najbardziej przyjazne miejsce dla miłośników windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania.

WĘDKARSTWO I MYŚLISTWO
Na terenie Pojezierza Iławskiego znajduje się wiele niezwykle uroczych i zacisznych miejsc, stworzonych dla miłośników wędkarstwa i myślistwa. Akweny pojezierza obfitują w bogactwo i różnorodność gatunków ryb słodkowodnych. Niejeden wędkarz przeżył tu swoją największą wędkarską przygodę - także zimą, korzystając z uroków wędkarstwa podlodowego.
DZIEDZICTWO KULTUROWE

Na miłośników pieszych, rowerowych i konnych wycieczek czekają tu niezliczone kilometry szlaków, przedstawiających dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, w tym przede wszystkim zabytki architektury, sztuki i elementy kultury oraz miejsca związane z ważnymi wydarzeniami i postaciami.

SPORTY ZIMOWE
Mazury Zachodnie, obok możliwości aktywnego wypoczynku wiosną i latem, stwarza również idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Tutejsze lasy i zamarznięte jeziora to najlepsze miejsce dla miłośników narciarstwa biegowego, skiringu, bojerów, kuligów a nawet curlingu, nurkowania podlodowego czy hokeja na lodzie.
 

 
MAZURSKIE CENTRUM AKTYWNEGO WYPOCZYNKU © 2013
PROJEKT I WYKONANIE STRONY INTERNETOWEJ : NETTEAM S.C.